The ministry of youth and sports development has released the full list of all 94 athletes representing Nigeria at the upcoming 2022 Commonwealth Games in Birmingham, England.

The list was put out via a statement by the ministry on Thursday.

Nigeria will be participating in nine sports namely athletics, boxing, judo, para-athletics, para-table tennis, para-powerlifting, table tennis, weightlifting, and wrestling.

Athletics has the largest contingent with 33 athletes, followed by wrestling, which has 10.

Tobi Amusan, the world record holder in 100-meter hurdles, will be defending the title she won four years ago at the Gold Coast in Australia.

She will be hoping to replicate the feat achieved at the just concluded 2020 World Athletics Championships.

Ese Brume, coming off her silver medal performance in the women’s long jump at the world championships, will be aiming to finish a step further at Birmingham and earn her second Commonwealth Games gold medal.

In wrestling, Blessing Oborodudu and Odunayo Adekuoroye are billed to defend their gold medal victories in the 68kg and 57kg respectively.

Aruna Quadri will also be aiming to better the silver medal he won four years ago in Australia and marshall the men’s table tennis team.

Oborodudu and Nnamdi Innocent, a powerlifter, have been named as the captains of the Nigerian contingent.

The games are scheduled to hold between July 28 and August 8.

FULL LIST

ATHLETICS

Adeyemi Sikiru, Alaba Olukunle Akintola, Amarachukwu Obi, Amene Dubem, Amusan Oluwatobiloba, Ella Onojuevwo, Enekwechi Chukwuebuka, Ese Brume, Ezekiel Nathaniel, Favour Ofili, Favour Oghene-Tejiri Ashe, Godson Oke Oghenebrume, Isa Esther, Joy Udo Gabriel, Mike Edwards, Nnamani Jonson, Nnamdi Chinecerem, Nwokocha Grace, Obiageri Amechi, Ojeli Emmanuel, Olatoye Oyesade, Omovoh Knowkedge, Onyekwere Chioma, Orobosa Anabel Frank, Patience Okon George, Raymond Ekevwo, Rosemay Chukwuma, Ruth Usoro, Samson Nathaniel, Seye Ogunlewe, Temitope Adeshina, Tima Godbless, Udodi Chudi Onwuzurike.

BOXING

ADEYINKA Benson, EGUNJOBI Yetunde, EHWARIEME Innocent, OGUNSEMILORE Cynthia, OSHOBA Elizabeth, OSOBA Abdul-Afeez Osoba, OYEKWERE Ifeanyi, SHOGBAMU Bolanle, UMUNNAKWE Jacinta.

JUDO

ASONYE Joy Oluchi, EDWIN Patrick, JAMES Cecilia Chinyeye, MURITALA Fatai.

PARA-ATHLETICS

ALAM Ugochi, EZEJI Kennedy, GALADIMA Suwaibidu, IYIAZI Njideka, NWACHUKWU Goodness.

PARA-POWERLIFTING

IBRAHIM Abdulazeez, IKECHUKWU Obichukwu, MARK Onyinyechi, NNAMDI Innocent, OLUWAFEMIAYO Folashade, OMOLAYO Bose, THOMAS Kure, TIJANI Latifat.

PARA-TABLE TENNIS
AGUNBIADE Tajudeen, IKPEOYI Ifechukwude, OBAZUAYE Faith, OBIORA Chinenye Faith, OGUNKUNLE Isau, OLUFEMI Alabi Olabiyi, SULE Nasiru.

TABLE TENNIS
AMADI Omeh, ARUNA Quadri, BELLO Fatima Atinuke, BODE Abiodun, OFFIONG Edem, OJOMO Ajoke*** , OLAJIDE Adeyemi Omotayo, ORIBAMISE Esther, OSHONAIKE Funke.

WEIGHTLIFTING
EMMANUEL Appah, EZE Joy Ogbonne, ISLAMIYAT Adebukola, OLARINOYE Adijat, OSIJO Mary Taiwo, RABIATU Folashade, STELLA Peters Kingsley, TAIWO Ladi, UMOAFIA Joseph.

WRESTLING
ADEKUOROYE Mercy, ADEKUOROYE Odunayo, AMAS Daniel, EBIKEWENIMO Welson, EKEREKEME Agiomor, GENESIS Mercy, KOLAWOLE Esther, OBORODUDU Blessing, OGBONNA Emmanuel John, REUBEN Hannah.